RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA KONKATEDRALNA

Ogłoszenia parafialne - aktualne

Ogłoszenia duszpasterskie 28 września 2014

1/     W tym tygodniu:

*  W poniedziałek święto Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała.

*  We wtorek wspomnienie św. Hieronima, kapłana, dK.

*  W środę - św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

*  We czwartek wspomnienie - św. Aniołów Stróżów.

*  W sobotę, wspomnienie W piątek – św. Franciszka z Asyżu.

2/     We wtorek po Mszy św. wieczornej zakończenie Nowenny do św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W środę o godz. 1800 Msza św. odpustowa ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus za uczestników Nowenny. Przynosimy róże do poświęcenia.

3/    Od 1 października - zapraszamy na Nabożeństwa Różańcowe. Nabożeństwa będą sprawowane przez cały miesiąc październik o godz. 1730. Dzieci zapraszamy na Nabożeństwa Różańcowe w poniedziałki i we wtorki na godz. 1600.

4/     W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca. W pierwsze piątki miesiąca w ciągu roku szkolnego, zapraszamy dzieci na Mszę św. o godz. 1600.

5/     Wspólnota Różańcowa organizuje wyjazd: 4 października br. do Smolan na „Wieczernik”, wyjazd o godz. 1300, koszt 20 zł.

6/     Zakończone zostały prace remontowe przy wieży i dachu kaplicy cmentarnej pw. Przemienienia Pańskiego na naszym cmentarzu parafialnym. Składamy serdeczne Bóg zapłać! wszystkim, którzy przyczynili się do tego remontu. Ofiarodawcom, Urzędowi Miasta za dofinansowanie tego zadania i firmie która dokonała remontu. W następnym roku planowane są dalsze prace przy kaplicy.

7/     W tym tygodniu kolejny etap prac remontowych w konkatedrze. Zostanie położona posadzka w bocznej kaplicy do adoracji Najświętszego Sakramentu i w kruchcie kościoła oraz stopnie marmurowe przy bocznych ołtarzach i chrzcielnicy.

8/     Od pierwszej soboty października rozpoczyna się Nowenna I Sobót miesiąca. Z tej racji kieruje do nas swoje słowo Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Ks. Jacek Uchan.

Jeżeli ktoś nie posiada tej książki, która była rozprowadzana podczas kolędy można ją zabrać z kościoła. Jest ona wyłożona przy bocznym ołtarzu Matki Bożej przy prasie katolickiej.

Nowenna I Sobót

Peregrynacja obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w diecezji ełckiej była wielką łaską i przyczyniła się do znacznego ożywienia religijnego. Podtrzymując to religijne ożywienie wiernych, Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Jerzy Mazur, Biskup Ełcki, zachęca wszystkich diecezjan do nowenny dziewięciu pierwszych sobót miesiąca. Nowenna rozpocznie się 4 października tego roku i będzie miała charakter spotkań modlitewno-ewangelizacyjny w gronie rodzinnym. Ma stanowić jednocześnie nasze dziękczynienie za dar obecności Matki Bożej w obrazie Jasnogórskim.

W każdą pierwszą sobotę miesiąca wszyscy domownicy, o ile to możliwe, zgromadzą się przed rodzinnym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Podczas całego spotkania towarzyszyć będzie publikacja „Rodzina zjednoczona na modlitwie", którą każda rodzina otrzymała w czasie ostatniej wizyty duszpasterskiej. Poszczególne spotkania mają pomóc odkryć wartość sakramentów świętych oraz rodziny i parafii. Na każde takie spotkanie został przygotowany program z tekstami do modlitwy, dobrano słowa z Pisma Świętego oraz uwzględniono katechezę na temat sakramentów świętych, rodziny i parafii. Każde takie spotkanie, trwające około godziny, będzie kończyło się Litanią Loretańską, aktem zawierzenia rodziny Matce Bożej i apelem jasnogórskim w łączności z Jasną Górą (za pośrednictwem Radia Maryja lub TV Trwam).

W pierwszą sobotę października głównym tematem spotkania jest sakrament chrztu św. Aby rodziny mogły jak najlepiej włączyć się w nowennę, w szkołach na wszystkich poziomach edukacyjnych katecheci przeprowadzą katechezy dotyczące tego sakramentu (w tygodniu poprzedzającym pierwszą sobotę października). Natomiast w niedzielę 5 października na wszystkich Mszach św. w homiliach kapłani przypomną wartość sakramentu chrztu św. Po homilii nastąpi obrzęd odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Ufamy, że nowenna przyczyni się do pogłębienia życia sakramentalnego i pomoże odkryć wartość rodziny i relacji w niej istniejących.

Ks. Jacek Uchan
        Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego

-    Rozważania liturgiczne

-    Refleksje